search-icon
Spis treści

Remont łazienki od A do Z

Remont łazienki to ciężki kawałek chleba. Remont łazienki od a do z powinien zaczynać się od zaplanowania kolejności prac, planu remontu oraz kosztorysu remontu. Należy doliczyć też koszty robocizny, całkowite wykończenie łazienki wyniesie nas od 20 do 35 tyś. złotych. Kwota ta zależy od wielu czynników. Wskazane jest rozpoczęcie remontu łazienki od naszkicowania szybkiego planu działania. Przed nami wiele samodzielnej pracy, jeśli nie zatrudnimy architekta lub projektanta wnętrz. Określenie Twoich potrzeb musi być na pierwszym miejscu przy planowaniu metamorfozy. Zastanówmy się, które elementy wyposażenia są dla nas najważniejsze, takie jak wanna lub prysznic i ile miejsca będziemy potrzebować, aby przechowywać kosmetyki i akcesoria. Ilustrowany szkic pomoże nam w uporządkowaniu łazienki i zaplanowaniu metamorfozy. Dokładnie zmierzmy łazienkę i zapiszmy proporcje na kartce papieru. Ułatwi to planowanie nowej praktycznej aranżacji wnętrza. Nawet jeśli nie dostosujemy konfiguracji sprzętu tak, aby nowa muszla klozetowa lub wanna były jak najlepiej dopasowane, warto to zrobić.

remont łazienki

remont łazienki? szukasz oświetlenia zadzwoń do nas

 

Zmiana instalacji hydraulicznych i elektrycznych, zakup nowej armatury oraz skucie płytek jeśli potrzebne – warto zrobić to wszystko, gdyż remont łazienki wykonujemy co kilka lat, dlatego warto poprawić wszystko, co można poprawić. Jeśli nasz plan renowacji obejmuje coś więcej niż tylko odnowienie i obejmuje na przykład przeniesienie opraw w inne miejsce lub zmianę rodzaju i lokalizacji oświetlenia, musimy rozważyć konieczność przeprojektowania kompletnej instalacji. Samodzielne usuwanie starych płytek to prosta metoda na obniżenie kosztów remontu. Potrzebujemy do tego po prostu młotka i stalowego stempla. Dobrze jest sprawdzić jak dobrze płytki przytwierdzone są do ściany, zanim zaczniemy kuć. Dobrym pomysłem jest zamówienie płytek i sprzętu z wyprzedzeniem, a także ustalenie daty przyjazdu zespołu wykańczającego. Nietypowe cechy, takie jak wykonane na zamówienie nadwozia czy kabina o charakterystycznym kształcie, należy zamówić z wyprzedzeniem. Czas potrzebny na zainstalowanie elementów może mieć wpływ na czas trwania remontu. Elementy kanalizacyjne i elektryczne prawie na pewno zostaną odsłonięte, gdy wszystkie płytki zostaną usunięte.

KINKIET SHINE CHROME 11W LED

186.06 zł

Zobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 15W LED

295.57 zł

Zobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 7W LED

157.96 zł

Zobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 13,8W LED

257.77 zł

Zobacz produkt

Zaleca się skontaktowanie się z ekspertem, który będzie odpowiedzialny za wszystkie połączenia na tym etapie, aby dowiedzieć się, co powinno zostać zrobione. Jeśli instalacja wodno-kanalizacyjna nie wymaga wymiany, możemy od razu rozpocząć montaż nowych płytek. Przebudowa i adaptacja instalacji będzie wymagana w przypadku nowych rozwiązań, takich jak baterie podtynkowe lub odpływ liniowy zamiast brodzika. Prysznic czy wanna będzie działać przez wiele lat, jeśli obszar ten będzie odpowiednio izolowany od wody. Nałóż powłokę uszczelniającą w postaci płynnej warstwy na powierzchnię przed umieszczeniem płytek. Zapobiega przenikaniu wody i wilgoci do podłogi. Ważną decyzją jest wybór między wanną a prysznicem. Nie każdy może sobie pozwolić na obie opcje, a wybór między nimi może być trudny. To, co jest preferowane, zależy od wybranego punktu widzenia. Z punktu widzenia ochrony środowiska prysznic jest bardziej atrakcyjnym wyborem. Wybierz wannę, jeśli masz taką możliwość i chcesz odpocząć w przytulnym domowym spa. Wykończenia, takie jak fugowanie i umieszczanie silikonu w rogach i wokół lustra, zamykają przebudowę łazienki. Meble, które wybierzemy, będą zależeć od stylu, w jakim chcemy zaprojektować łazienkę. Pamiętajmy jednak, że w łazience nie powinno być dużo mebli, znacznie bardziej funkcjonalna jest łazienka posiadająca dużo przestrzeni.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat remontu łazienki? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem:

Ile kosztuje remont łazienki w 2022 roku

 

Ile trwa remont łazienki

Aby remont został przeprowadzony w poprawny sposób, konieczne jest wykonanie wielu czynności z dużą starannością. Z tego powodu jeśli planujesz remont łazienki, musisz uzbroić się w cierpliwość. To ile trwa remont łazienki uzależnione jest od tego, czy potrzebny jest generalny remont a może tylko lekkie poprawki. Przyjmuje się, że remont łazienki trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Oczywiście czas ten może się zmienić przez różne czynniki mniej lub bardziej od nas zależne. Całe przedsięwzięcie zajmie mniej czasu, jeśli masz gotowy projekt. Wykwalifikowany profesjonalista może niewątpliwie pomóc w uniknięciu kosztownych błędów, a tym samym w zmniejszeniu czasu i kosztów pracy. Renowacja łazienki bez kucia płytek zajmie znacznie mniej czasu niż renowacja starego pomieszczenia, w którym należy usunąć starą ścianę. Czas potrzebny na przekształcenie starej łazienki we współczesne pomieszczenie sanitarne zależy od wielu rzeczy. Jeśli chcemy odpowiednio przeprowadzić remont swojej łazienki i chcemy mieć pewność, że kolejne etapy planowanych prac będą przebiegały płynnie musimy ułożyć listę etapu prac.

remont łazienki

Ile trwa remont łazienki

Co powinno się w niej znaleźć?

 • Plan działania – wcześniejsze dokładne zaplanowanie efektu końcowego naszej łazienki, a także poszczególnych etapów remontu łazienki, pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu. Jeśli wcześniej dowiemy się od czego zacząć i ile kosztuje nas każda z rzeczy takich jak elektryka, hydraulika, czy np. kabina prysznicowa nie tylko zaoszczędzimy czas, ale unikniemy zdenerwowania i zaskoczenia
 • Rozbiórka – gdy zdecydujemy już co chcemy zrobić, jak i jaki będzie całkowity koszt remontu, możemy zacząć skuwanie płytek i usuwanie wszystkiego z łazienki. Jest to niezbędne do prawidłowego przebiegu prac remontowych
TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP68 | 7100K

24V 5m taśma COB LED od firmy PolskiLED o kodzie AA-388-COB-15W-35175. Barwa światła biała zimna 7100K oraz klasa szczelności IP68. Idealnie sprawdzi się w oświetleniu łazienki.

TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP68 | 7100K

249.00 zł

Zobacz produkt
 • Praca z przewodami – przyjmuje się, że rury powinny być wymieniane co 25-30 lat, dla pewności, że nie spotka nas niemiła niespodzianka i konieczny będzie kolejny remont. Jeśli nie znamy się na tego typu czynnościach warto skorzystać z pomocy fachowca. Gniazdka elektryczne, przełączniki i światła muszą być ponownie okablowane i uzupełnione w razie potrzeby, aby dostosować się do nowego układu.
 • Tynkowanie – ściany i podłogi należy wyrównać, tak by układanie płytek podłogowych czy ściennych przebiegało w sposób prawidłowy
 • Układanie płytek – jest to dość skomplikowana praca i czasochłonna, czas trwania układania płytek ceramicznych zależy od ilości metrów kwadratowych
 • Montaż sanitariatów i ostatnie poprawki – na sam koniec należy przeprowadzić tzw. biały montaż. Należy zamontować szafki z umywalką, grzejniki, rozmieścić odpowiednio pozostałe meble i zadbać o odpowiedni wystrój łazienki

Kompleksowy remont łazienki

Kompleksowy remont łazienki to można powiedzieć stworzenie łazienki od nowa. Ekipa remontowa przeprowadza demontaż całego pomieszczenia łącznie ze skuwaniem płytek i poprawą hydrauliki, aż po umeblowanie. Kompleksowy remont łazienki o powierzchni 5 m2 trwa około 3 tygodni. Jeśli nasze mieszkanie lub dom ma więcej niż kilkadziesiąt lat, prawie na pewno będziemy musieli wymienić wszystkie instalacje, które będą obejmować kucie płytek, wyrównanie ścian i aranżację przestrzeni od samego początku. Niezależnie od skali prac, kluczowe znaczenie ma opracowanie dokładnego planu, a także kosztorysu, który pozwoli nam odpowiednio przygotować się do rewolucji, która nas czeka. Ważne jest również, aby zamawiać materiały i sprzęt z wyprzedzeniem. Przybycie poszczególnych elementów wyposażenia może czasami potrwać nawet kilka tygodni. W związku z tym ważne jest, aby planowanie z wyprzedzeniem przebudowy przebiegało sprawnie. Dzięki spisaniu całego planu remontowego, nie narażamy się na złość spowodowaną nieprzewidzianymi wydatkami czy dużymi opóźnieniami. Kompleksowy remont łazienki nie jest prostą sprawą, dlatego nie bójmy się prosić o rady lub o całościowe wykonanie specjalistów. Co prawda musimy liczyć się z kosztami spowodowanymi opłaceniem fachowca, ale jest to inwestycja na lata.

Przeczytaj nasze inne artykuły o budowie i remoncie łazienki

Ile za remont łazienki

Na cenę remontu łazienki wpływa wiele aspektów. Wpływ na to ile zapłacimy za remont łazienki to między innymi koszt wyposażenia łazienki i materiałów wykończeniowych, które mogą wahać się od kilku tysięcy złotych (8tyś.) do nawet kilkudziesięciu (30 tyś). Koszt przebudowy łazienki zależy od tego, czy przebudowujesz łazienkę od podstaw, czyli zmieniasz obecny układ, kujesz stare płytki itp. czy poddajesz remontowi tylko część pomieszczenia. Na cenę ma wpływ metraż łazienki. Im większa tym więcej zapłacimy fachowcowi, a także zużyjemy więcej materiału takiego jak płytki. Często także decydujemy się na dodatkowe elementy wyposażenia w większej łazience. Wybrane materiały i sprzęt zawsze będą miały wpływ na ostateczny kosztorys przebudowy łazienki. Koszt nabycia materiałów eksploatacyjnych i koszt pracy w łazience należy podzielić na dwie sekcje. Całkowita przebudowa łazienki wymaga również wymiany lub aktualizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nierzadko zdarza się, że nowy układ wymaga przeniesienia niektórych części systemu, takich jak odpływy. Wymiana przestarzałych części hydraulicznych na nowe wymaga zakupu rurociągów ciepłej i zimnej wody, a także wodomierzy. Nie bez znaczenia są też wybrane przez nas oprawy świetlne oraz meble. W tej kwestii musimy kierować się znajomością swoich możliwości finansowych.

Ile za remont łazienki

Ile za remont łazienki

Remont łazienki co potrzebne

Jakie produkty są niezbędne podczas prac związanych z remontem? W każdej łazience potrzebne będzie coś innego, jednak jest parę elementów, których nie może zabraknąć bez względu na to czy jest to remont małej łazienki w bloku czy w tej o wielkich metrażach. Gdy zdecydujemy się na remont łazienki nasza pierwsza myśl brzmi „co potrzebne?”. Bez wątpienia do remontu łazienki potrzebne są takie rzeczy jak płytki, fugi, farby, sanitariaty a także meble. Na zakup wszystkich materiałów przeznaczymy ok. 3/4 kosztu remontu. Wybór glazury jest oczywistą cechą, która wnosi wiele emocji na etapie planowania wyglądu łazienki. Dziś mamy dostęp do szerokiej gamy wzorów i form płytek. Podczas wybierania płytek często wybiera się kolor fugi, który pasuje do ogólnej estetyki płytki. Dzisiejsze szablony połączeń umożliwiają nakładanie następujących kolorów na płytki, co ułatwia wybór. Produkty potrzebne do remontu łazienki to m.in:

 • wanna
 • sedes
 • umywalka
 • kabina prysznicowa
 • bidet
 • armatura wannowa/ umywalkowa/ prysznicowa/ bidetowa
 • płytki ścienne i podłogowe
 • oświetlenie
 • drzwi
 • meble
remont łazienki

Remont łazienki co potrzebne?

Remont łazienki krok po kroku

Decydując się na remont łazienki dobrze jest zaplanować jego przebieg tak, by prace remontowe przebiegały płynnie i bez nieprzewidzianych wydatków, a także, by upewnić się, że finalnie korzystanie z łazienki będzie spełniało nasze oczekiwania. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto remont łazienki krok po kroku w 6 punktach:

 • Sporządzenie planu remontu – spiszmy wszystkie cele, które chcemy wykonać podczas przeprowadzania remontu, a także pamiętajmy o kosztorysie
 • Prace hydrauliczne i elektryczne – na tym etapie należy przeprowadzić montaż lub odnowę elektryki i hydrauliki, jeśli nie mamy obeznania w tych tematach zatrudnijmy fachowca
 • Wyrównanie powierzchni – jest niezbędnym etapem poprzedzającym montaż płytek zarówno ściennych jak i podłogowych
 • Zakładanie płytek – nie jest prostą sprawą, dlatego możemy potrzebować pomocy specjalisty. Musimy liczyć się z dość długim czasem trwania tego etapu
 • Montaż sanitariatów – po założeniu płytek, gdzie efekt jest już dość widoczny i napawa optymizmem, należy zamontować wannę, umywalkę itp. co niewątpliwie sprawi nam radość
 • Umeblowanie i końcowe wizualne poprawki – tzw. ostatnie szlify są bardzo ekscytującym etapem pracy, wstawiając meble i dekorując drobnymi dodatkami widzimy powoli efekt końcowy naszej wymarzonej łazienki

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 15 czerwca 2022