search-icon
Spis treści

Mops dofinansowanie do remontu łazienki

Remont łazienki to niełatwe a także nietanie przedsięwzięcie. Niektóre osoby planujące wyremontowanie łazienki mogą liczyć na pomoc. Jeśli chodzi o Mops i dofinansowanie do remontu łazienki możemy liczyć na 80% dofinansowania, pozostałe 20% musi być pokryte przez osobę ubiegającą się o pomoc. Musimy liczyć się też z tym, że koszty poniesione przed przyznaniem dofinansowania, nie zostaną zwrócone.

 • Kto może otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON
 • Jaka jest wysokość dofinansowania do likwidacji barier
 • Jakie są wymogi dotyczące przystosowania łazienki
 • Jak ubiegać się o dofinansowanie
 • Co jest ważne przy uzasadnieniu remontu
 • Wzór kosztorysu remontu łazienki
remont łazienki

remont łazienki? szukasz oświetlenia zadzwoń do nas

Współfinansowanie usuwania przeszkód architektonicznych powinno odbywać się w sposób przemyślany i opłacalny, mając na uwadze osiągnięcie jak najlepszych rezultatów. Projektując nową lub odnowioną łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, należy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni na wózek i inne specyficzne urządzenia, które umożliwiają czynności sanitarne. Toaleta dla osób niepełnosprawnych musi być wystarczająco duża, aby umożliwić swobodne manewrowanie wózkiem. Nie wspominając już o większym otworze drzwiowym niż w konwencjonalnej łazience, dzięki czemu osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim może wjechać do toalety. Podczas urządzania łazienki idealnej do potrzeb osoby niepełnosprawnej należy pamiętać o każdym, nawet małym aspekcie takim jak np. próg. Najlepszym rozwiązaniem byłaby jego eliminacja, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości należy przystosować go poprzez użycie listwy z niewielkim spadkiem.

Potrzebujesz więcej informacji na temat remontu łazienki? Przeczytaj nasz artykuł „Ile kosztuje remont łazienki w 2022 roku

KINKIET SHINE CHROME 11W LED

186.06 zł

Zobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 15W LED

295.57 zł

Zobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 7W LED

157.96 zł

Zobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 13,8W LED

257.77 zł

Zobacz produkt

Komu przysługuje dofinansowanie na remont łazienki?

Wiemy już na czym polega dofinansowanie oraz wiemy, że nie pokryje ono całkowitych kosztów. Czy każdy może złożyć wniosek? To komu przysługuje dofinansowanie na remont łazienki wyjaśnia skrót PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O dofinansowanie remontu łazienki mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne o konkretnym stopniu niepełnosprawności. Jeżeli osoby te są właścicielami nieruchomości, stałymi użytkownikami nieruchomości lub uzyskali zgodę właściciela budynku, środki na usunięcie przeszkód architektonicznych mogą otrzymać osoby niepełnosprawne, które mają trudności z poruszaniem się. Zatwierdzonych zostaje około 95% robót dla wnioskodawcy będącego właścicielem lub stałym użytkownikiem mieszkania, w którym mają być wykonane prace związane ze likwidacją przeszkód architektonicznych. Składając wniosek o dofinansowanie dobrze zrobić kosztorys, przedstawić wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej oraz prace związane z likwidacją barier architektonicznych. Jeśli z łazienki będzie korzystać osoba niepełnosprawna lub starsza, wannę należy usunąć. Konieczne będzie wzięcie prysznica w tym miejscu. Musi mieć solidne krzesło, a także przyjemny i bezpieczny dostęp do brodzika. Kabina musi mieć proporcje, które pozwalają najemcy na swobodne poruszanie się, jeśli jest na wózku inwalidzkim. Kiedy nie ma tradycyjnego brodzika, a podłoga jest wyłożona kafelkami, jest idealna.

TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP68 | 7100K

24V 5m taśma COB LED od firmy PolskiLED o kodzie AA-388-COB-15W-35175. Barwa światła biała zimna 7100K oraz klasa szczelności IP68. Idealnie sprawdzi się w oświetleniu łazienki.

TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP68 | 7100K

249.00 zł

Zobacz produkt

Ile PFRON dopłaca do remontu łazienki?

Jeśli zastanawiamy się ile PFRON dopłaca do remontu łazienki warto wiedzieć, że kwota ta nie może być większa niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Dofinansowanie związane z likwidacją barier architektonicznych to około 80% kosztów. Do 95% kosztów zakupu i montażu pożądanego wyposażenia dodatkowego, takiego jak platforma schodowa, krzesła schodowe, podjazdy i tak dalej. Wniosek musi zawierać informację o tym, co stanowi przeszkodę dla osoby niepełnosprawnej i jakie elementy wyposażenia łazienki zostaną zmodernizowane. Dodatkowo we wniosku należy podać, jakie aspekty wyposażenia łazienek zostaną ulepszone. Możesz otrzymać model bieżącej aplikacji, kontaktując się z PCPR, co można również zrobić w Internecie. W przypadku zatwierdzenia wniosku będziesz musiał podjąć się szeroko zakrojonego projektu renowacji łazienki. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że łazienka musi być zbudowana i wyposażona zgodnie z ustalonymi normami. Oto niektóre wymogi obowiązujące w łazience dla niepełnosprawnych:

 • wysokość umywalki to około 85 cm od podłogi
 • szerokość drzwi powinna wynosić minimum 90 cm
 • wysokość miski ustępowej powinna wynosić około 45-50 cm
 • w łazience powinny znaleźć się poręcze wolnostojące oraz poręcze do WC zamontowane do ściany
 • łazienkę należy też wyposażyć w uchwyty do wanny/ kabiny prysznicowej
Ile PFRON dopłaca do remontu łazienki

Ile PFRON dopłaca do remontu łazienki?

Jak uzyskać dofinansowanie do remontu łazienki?

Dostosowanie łazienki do osoby niepełnosprawnej jest niezwykle ważne, dlatego warto znać wszystkie kwestie związane z dofinansowaniem i jego warunkami. Jeśli chcemy uzyskać dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych i zastanawiamy się jak uzyskać dofinansowanie do remontu łazienki musimy wiedzieć, że potrzebne będzie przedstawienie orzeczenie o niepełnosprawności. Musimy też złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji. Pracownik merytoryczny kwalifikuje zakres pracy do dofinansowania na podstawie złożonego wniosku i związanych z nim dokumentów. Orzeczenie o niepełnosprawności może liczyć się do częściowego zwrotu wydatków poniesionych na zmianę toalety w celu spełnienia wymagań osób z niepełnosprawnością ruchową. Odbywa się to zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji, które przewidują usunięcie przeszkód architektonicznych. Ponadto, aby zostać uwzględnionym w dofinansowaniu, należy dostarczyć kopie wszelkich orzeczeń innych członków najbliższej rodziny jeśli występują. Najlepszą opcją jest poczekanie, aż uzyskasz pomoc, zanim rozpoczniesz jakikolwiek projekt budowlany lub przebudowany. Dlaczego? Dofinansowanie nie pokrywa kosztów, które poniesiemy przed otrzymaniem decyzji.

Przeczytaj nasze inne artykuły o budowie i remoncie łazienki

Ile wynosi dofinansowanie do łazienki dla osoby niepełnosprawnej?

To ile wynosi dofinansowanie do łazienki dla osoby niepełnosprawnej zależy od średniej pensji, gdyż dofinansowanie nie może przekraczać wysokości 15 krotnego przeciętnego wynagrodzenia. Osoba składająca wniosek musi pokryć 20% kosztów z własnej kieszeni. Składając wniosek o dofinansowanie z PEFRON-u przez osobę zainteresowaną, należy dołączyć dokument stanowiący o zameldowaniu w lokalu Może to być umowa najmu lub dokument potwierdzający własność nieruchomości. Dwa pozostałe dokumenty to zaświadczenie o zatrudnieniu i zaświadczenie o dochodach, nie tylko dla osoby, która składa wniosek, ale także dla każdego, kto mieszka z nią w tym samym gospodarstwie domowym. Ważne jest, aby pamiętać, że zgodnie z przepisami całkowity remont łazienki nie może być współfinansowany i jest to coś, o czym należy pamiętać. Z tego powodu wymiana np. płytek lub mebli tylko dlatego, że nam się nie podobają, nie podlega pod finansowany remont. Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie pomóc w zlikwidowaniu niedogodności, które uniemożliwiałyby osobie niepełnosprawnej korzystanie z łazienki w sposób komfortowy i bezpieczny. Zaliczają się do tego np. wymiana prysznica lub wanny, zakup poręczy czy przebudowa całego pomieszczenia.

Ile wynosi dofinansowanie do łazienki dla osoby niepełnosprawnej?

Ile wynosi dofinansowanie do łazienki dla osoby niepełnosprawnej?

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON 2022?

Pomoc w dostosowaniu łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych to nie jedyna dziedzina, w której możemy otrzymać wsparcie. Na co jeszcze można dostać dofinansowanie z PFRON w 2022 roku? Osoby niepełnosprawne mogą złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, a także środków pomocniczych. Łazienka powinna spełniać określone normy. Uchwyty muszą być zainstalowane w prawidłowych miejscach, na odpowiedniej wysokości. Przed dokonaniem zakupu należy zapytać osobę, która będzie korzystać z toalety o ich konkretne wymagania, ponieważ pomoże to wybrać odpowiednie poręcze. Aby użytkownik mógł samodzielnie korzystać z toalety, konieczne jest, aby muszla została zainstalowana na właściwej wysokości. Korzystanie z konwencjonalnych kabin prysznicowych dla osób niepełnosprawnych nie jest najlepszą opcją. Zamiast tego dobrze sprawdza się prysznic bez brodzika. Osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego będzie miała nieograniczony dostęp do tego obszaru w wyniku zastosowania takiego rozwiązania. Prysznic osoby niepełnosprawnej musi zawierać uchwyt lub drabinę, która jest zainstalowana na konkretnej prowadnicy, a także siedzenie, które jest ustawione w taki sposób, aby umożliwić przeniesienie z wózka inwalidzkiego. Łazienka to ważne, ale nie jedyne miejsce, w którym przyda się odpowiednie przystosowanie. Dofinansowanie z PFRON można też otrzymać na:

 • schodołazy – urządzenie za pomocą którego osoba może pokonać schody bez wysiłku ze strony opiekuna
 • rampy podjazdowe – podobnie jak schodołazy służą do pokonywania schodów, z tą różnicą, że jest to urządzenie proste i składane, które można zabrać z sobą
 • krzesło transportowe – jest nie tylko wygodne w transporcie, ale i przydatne w miejscach ciasnych i krętych
Na co można dostać dofinansowanie z PFRON 2022?

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON 2022?

Wniosek o dofinansowanie remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Przykładowy wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON  Likwidacja barier architektonicznych plik w formacie pdf do pobrania na naszejs stronie. Wzór rok 2022r. Oczywiście proponujemy sprawdzić w państwa terenowej jednostce PFRON wnioski oga się róznić i być nie co inne. Odpowiednie dla wybranegoregionu.

Uzasadnienie remontu łazienki

W przypadku dofinansowań na likwidację barier architektonicznych oprócz samego złożenia wniosku ważne jest, by przedstawić uzasadnienie remontu łazienki i ukazanie niedogodności jakie w niej występują. Osoba niepełnosprawna wymaga toalety, która jest nie tylko całkowicie bezpieczna, ale także w pełni funkcjonalna, ponieważ pozwoli to na łatwiejsze poruszanie się wewnątrz przestrzeni. Jednak najważniejszą rzeczą jest sprawienie, aby osoby z orzeczeniem czuły się swobodnie i komfortowo. W uzasadnieniu powinny znaleźć informacje na temat przeszkód znajdujących się w łazience, które ograniczają lub uniemożliwiają swobodne korzystanie z tego pomieszczenia. Brak odpowiednio przystosowanych akcesoriów, czy niezbędnych poręczy i odpowiedniej wanny czy kabiny prysznicowej to również ważny aspekt, o którym należy wspomnieć. Najwygodniej będzie Ci sporządzić sobie listę i wyszczególnienie:

 • co należy usunąć
 • czego brakuje
 • co wymaga odnowienia
remont łazienki

Uzasadnienie remontu łazienki

PFRON dofinansowanie do łazienki 2022

Osoby poruszające się na wózku potrzebują komfortu i swobody w swoim mieszkaniu. W tym celu często konieczna jest między innymi adaptacja i modernizacja łazienki. Składając wniosek można otrzymać od PFRON dofinansowanie do łazienki w 2022 roku. Środki te pokrywają maksymalnie 80% kosztów związanych z remontem łazienki tak, by była przystosowana do osoby niepełnosprawnej. Przystosowanie tego pomieszczenia nie jest łatwe, musi spełniać odpowiednie normy. Co za tym idzie cena takiego działania dużo kosztuje, dlatego dofinansowanie łazienki ze środków państwowego funduszu jest bardzo przydatną alternatywą. Remont łazienki na potrzeby osoby niepełnosprawnej musi uwzględniać takie aspekty jak zlikwidowanie progów czy zainstalowanie poręczy w odpowiednich miejscach. By pomieszczenie to było w pełni funkcjonalne, często konieczne są większe zmiany takie jak na przykład wyburzenie ściany, powiększenie łazienki, albo nawet zmiana wanny na prysznic. Nie bez znaczenia są też „szczegóły” takie jak szerokość drzwi i kierunek, w którym drzwi do łazienki powinny się otwierać. Kwota dofinansowania od PFRON na likwidację barier architektonicznych nie pokryje całych kosztów remontu, ale znaczną większość. Należy wystrzegać się zakupów, lub rozpoczęcia remontu przed otrzymaniem pozytywnej decyzji, wydatki te nie zostaną pokryte.

PFRON dofinansowanie remontu łazienki 2022r

Kosztorys remontu łazienki dla PFRON

Kosztorys remontu łazienki dla PFRON powinien zawierać wszystkie niezbędne materiały i usługi, za które zapłacimy. Będzie on niezbędny do ocenienia kosztów jakie poniesiemy. Kosztorys remontu łazienki dla PFRON na 2022 rok musi być przejrzysty i czytelny. Przedstawiamy przykładowy kosztorys łazienki:

Kosztorys remontu łazienki dla PFRON

Kosztorys remontu łazienki dla PFRON

 

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 21 czerwca 2022