search-icon
Spis treści

Jak znaleźć i załatać dziurę w basenie ogrodowym rozporowym i stelażowym?

Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym? To pytanie wydaje się banalne ale często sprawia nam bardzo dużo problemu. Basen jest doskonałym miejscem do relaksu i ochłody w dni, w które doskwiera nam upał. Jednak baseny ogrodowe mają jeden, często pojawiający się problem. Jest nim wyciekająca woda, najczęściej spowodowana powstałą dziurą. Może to być spowodowane różnymi czynnikami. Niekiedy zawinić mogą zwierzęta, które przegryzą się przez materiał, nieszczelna rura, przez którą woda będzie się wylewała, korzeń drzewa, kamienie lub po prostu złe warunki pogodowe takie jak silny wiatr lub grad. Aby temu zapobiegać należy zabezpieczać basen folią lub płachtą, ulokować go w odpowiednio przygotowanym pod niego równym, wygładzonym miejscu, najlepiej na macie i odpowiednio o niego dbać. Czasami jednak nie mamy wpływu na uszkodzenia. Jeśli już się one pojawią musisz ustalić, gdzie dokładnie się znajdują. Jeśli nie masz pewności gdzie to jest, istnieje wiele sposobów, które Ci w tym pomogą. Jak więc znaleźć dziurę w basenie? Z pozoru może wydawać się, że jest to trudne. Jednak ten artykuł ma na celu pokazać Ci proste rozwiązania tego problemu.

oświetlenie basenu

Jak oświetlić basen

Jak znaleźć dziurę w basenie?

Jeśli zauważyłeś przeciek w swoim basenie, to przed jego naprawieniem musisz zlokalizować miejsce, w którym jest nieszczelny. Pierwszym krokiem w tej czynności jest upewnienie się, czy na pewno w basenie znajduje się przeciek. Najprostszym na to sposobem jest napełnienie basenu wodą, zaznaczenie jej granicy i po upływie czasu sprawdzenie czy jej wysokość się zmieniła. Jeśli tak, to od razu będziemy wiedzieli, że nasz basen jest uszkodzony. W celu znalezienia dziury w basenie możesz poszukać przecieków lub plam na dnie basenu. Jeśli do niego dojdzie, prawdopodobnie będzie on w miejscu, w którym woda wypływa spod krawędzi basenu.

Jak znaleść dziurę w basenie

Jak znaleźć dziurę w basenie

Jeśli pod basenem znajduje się mata, możesz sprawdzić, czy znajduje się na niej jakaś plama. Jeśli tak, może to oznaczać, że gdzieś w tym obszarze lub w jego pobliżu znajduje się nieszczelność. Jeżeli nie możesz znaleźć żadnych śladów wycieków lub plam, możesz rozejrzeć się za zniszczeniami na ścianach lub dnie basenu. W tych miejscach zwykle znajdują się nieszczelności, ponieważ są one bardziej odsłonięte niż inne części basenu.

LAMPA BASENOWA NAŚCIENNA 15W RGB+CCT

620.01 zł

Zobacz produkt
LAMPA BASENOWA LED 9W MI-LIGHT - RGB+CCT

438.75 zł

Zobacz produkt
LAMPA DO FONTANNY 5W RGB+CCT (MODUŁ)

242.00 zł

Zobacz produkt

W przypadku, gdy dziura powstała na ścianach basenu, można ją zlokalizować za pomocą uchodzących w tym miejscu pęcherzyków powietrza. Pamiętaj jednak, by wyłączyć przy tym filtrację, która również powoduje powstawanie bąbelków i znacząco utrudni Ci to znalezienie powstałej dziurki. Jeśli już znajdziesz wyciek, musisz przystąpić do jego naprawienia. Istnieją różne metody naprawcze.

Najłatwiejszą i najbardziej powszechną z nich jest zaklejenie na sucho. Miejsce, w którym znajduje się pęknięcie należy odtłuścić i oczyścić, a następnie nakleić na nie łatki naprawcze, które należy wcześniej odpowiednio przygotować do rozmiaru pęknięcia.

Jak znaleźć dziurę w dnie basenu?

Najbardziej zaniedbanym miejscem jest dno basenu. Często jest zapominane lub ignorowane, ale należy o nie dbać tak samo, jak o każdą inną część basenu. Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, czy rzeczywiście powstał przeciek. Można to zrobić, sprawdzając pod wodą, czy nie ma dziur na dnie lub szczelin między płytkami, z których może wyciekać woda. Aby upewnić się, że nie dochodzi z rur, sprawdź ciśnienie w filtrze i poszukaj nieszczelności wokół zaworów hydraulicznych i złączek. Najlepszym sposobem na znalezienie nieszczelności w basenie jest użycie prostego barwnika. Musisz go dokładnie zmierzyć i umieścić w dozowniku i rozprzestrzenić jego niewielką ilość w miejscu, w którym potencjonalnie może występować pęknięcie.

Jak znaleźć dziurę na dnie basenu

Jak znaleźć dziurę na dnie basenu

W przypadku jeśli ono faktycznie występuje, to barwnik będzie zaciągany do tego pęknięcia. Jeśli test barwnika zadziała, będziesz musiał uszczelnić ten otwór czymś w rodzaju cementu, uszczelniacza lub kleju, który może działać pod wodą jak szczeliwo silikonowe. Do tego celu można użyć kleju silikonowego lub kleju epoksydowego. Innym sposobem jest użycie gumowego uszczelniacza, który można kupić w dowolnym sklepie z narzędziami. Oczywiście najprostszą metodą aby dowiedzieć się czy faktycznie mamy pęknięcie w dnie basenu jest sprawdzenie podłoża znajdującego się pod nim. Jeśli na macie, piasku, folii czy trawie, które są pod basenem będzie mokra plama, lub cieknąca woda oznacza to, że rzeczywiście jest w nim rozdarcie. Jeśli tak, musisz jak najszybciej załatać dziurę, aby móc dalej cieszyć się basenem.

Zobacz nasze inne artykuły o basenach

Dziura w basenie rozporowym

W przypadku mankamentu w basenie rozporowym możesz znaleźć pęknięcie, kiedy basen nie jest napełniony wodą. Jeśli go rozłożysz prawdopodobnie ją dostrzeżesz. Łatwiej jest jednak w przypadku, gdy pęknięciu uległ kołnierz basenu rozporowego, ponieważ będzie to widoczne już na pierwszy rzut oka. Jednak jeśli jest już woda w basenie musisz zwrócić uwagę na pojawiające się bąbelki powietrza, bo to zwykle oznacza jego zniszczenie. Jeśli jednak ich nie dostrzegasz, a woda ubywa, to najlepszym pomysłem jest nalanie wody do basenu, zaznaczenie jej wysokości i sprawdzenie czy ubyła. Jeśli już wiesz, że w Twoim basenie pojawił się wykap spowodowany jego zniszczeniem musisz zabrać się za jego naprawę. Pomoże Ci w tym zestaw naprawczy, w którego skład wchodzą łatki.

jak znaleźć dziurę w basenie stelażowym

jak znaleźć dziurę w basenie stelażowym

Jeśli nie chcesz kupować zestawu, dobrym pomysłem może być wycięcie łatki ze starego basenu, którego już nie używasz, jeśli oczywiście takowy posiadasz. Przed naklejeniem łatki musisz dokładnie oczyścić i odtłuścić basen i zaznaczyć miejsce, w którym ma się znajdować łatka, a następnie ją skleić. Basen należy zostawić suchy na kilka godzin, aby klej przez ten czas miał szansę wyschnąć. W przeciwnym razie, podczas korzystania z basenu odklei się i na nowo będziemy musieli interweniować. Aby uniknąć przebicia basenu dmuchanego należy odpowiednio o niego dbać. W sezonie, kiedy go używasz, przykrywaj go płachtą i ustawiaj w miejscu, w którym nie ma ryzyka przebicia go od podłoża. W tym celu unikaj kamieni, korzeni, ściółki i nierównych powierzchni. Najlepiej usytuować go na specjalnej macie pod basen. Podczas nieużytku przykrywaj płachtą lub folią basenową. Gdy gorący sezon dobiegnie końca ważne jest również przechowywanie basenu. Nie możesz narażać go na zimne miejsca, w których panuje ujemna temperatura. Oprócz tego przed jego odłożeniem owiń go folią lub innym materiałem zabezpieczającym.

Dziura w basenie stelażowym

Basen stelażowy, jak każdy inny basen, potrzebuje odpowiedniej ochrony. Należy zadbać o prawidłowe i równe podłoże, na którym go ustawimy. Ważne jest również by nie ustawiać przy nim żadnych ostrych czy niebezpiecznych przedmiotów. Dlatego miej na uwadze, aby wszystkie urządzenia i akcesoria basenowe trzymać w bezpiecznej odległości od niego. Często wszelkie pęknięcia są także spowodowane przez nieuważność osób korzystających z basenu. Zdarza się to kiedy mają na sobie np biżuterię, którą mogą nieświadomie zaczepić o ścianę basenu. Naprawa będzie wyglądała tak samo, jak w przypadku basenu rozporowego. Uszkodzone miejsce należy załatać i skleić klejem winylowym. Aby uniknąć zniszczeń najlepiej jest im zapobiegać zawczasu. Jeśli będziesz go regularnie czyścić zmniejszysz ryzyko jego przebicia wszelkimi gałązkami czy kamykami. W tym celu możesz użyć filtra i pompy basenowej.

Jak znaleźć dziurę w basenie i ją załatać

Jak znaleźć dziurę w basenie i ją załatać

Oprócz tego pomocne będzie również zastosowanie odkurzacza do basenu, dzięki któremu wyczyścisz ścianki i dno basenu. Wodę w basenie możesz czyścić również za pomocą zwyczajnej siatki. Jeśli będziesz robił to odpowiednio często, to ryzyko jego zepsucia wielokrotnie się zmniejszy. Posiadając basen stelażowy musisz również zwracać swoją szczególną uwagę na sam stelaż. Musi on być prawidłowo złożony i ustawiony, aby się nie połamał, a jeśli tak się stanie szybko go naprawić. Tylko w jaki sposób to zrobić? Musisz dobrać nowy segment (pamiętaj aby przy tym uważać na rozmiary jego średnicy oraz długości), następnie ściągnij stary, zepsuty segment, a na jego miejsce nawlecz nowy oraz pozostałe stelaże. Ostatnią załóż końcówkę. Na koniec sprawdź czy stelaż ma odpowiednią długość, jeśli nie, to należy dodać lub obciąć równomiernie końcówkę segmentów. Może brzmieć to skomplikowanie, lecz w praktyce jest bardzo proste. Dodatkową zaletą jest cena tej naprawy, ponieważ koszt zakupu nowego segmentu jest niewielki. Może wahać się w granicach 10-20zł.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 7 lutego 2022