Latem, kiedy nadchodzą upalne dni, a temperatura osiąga nawet 30 stopni Celsjusza wszyscy szukamy najlepszego sposobu na ochłodę. Wtedy na myśl przychodzi nam basen. Jednak, aby kąpiel w nim była możliwa należy odpowiednio zadbać o wodę w naszym basenie. Pomoże nam to w utrzymaniu jej czystości. Niedbałość o wodę powoduje powstawanie i utrzymywanie się w niej zanieczyszczeń oraz bakterii, które mogą być dla nas bardzo szkodliwe. Jeśli zadbamy o jej filtrację uchronimy się także przed rozwojem glonów w basenie, przez które woda staje się mętna i zielona. Aby im zapobiegać warto jest również zadbać o dozowanie chemii basenowej lub chloru. Chlor jest pierwiastkiem niszczącym wirusy, bakterie oraz drobnoustroje. Dlatego też warto dodawać go do naszego basenu. Oprócz tego należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu pH wody oraz dbać o wkłady filtrujące. Wszystkie te sposoby pomogą nam w utrzymaniu czystej wody w basenie. Gdy wiemy już co potrzebne jest do dezynfekcji wody basenowej, musimy także zdobyć wiedzę o dawkowaniu tych produktów, skuteczności tych czynności oraz o innych sposobach, które pozwolą nam cieszyć się czystą wodą.
Aby utrzymać wodę w czystości należy często ją filtrować, dozować chemię basenową, ozonować, oczyszczać oraz regularnie sprawdzać jej poziom pH.
Filtracja ma na celu usuwanie wszelkich większych zanieczyszczeń z wody z basenu. Polega ona na stosowaniu sprzętów filtracyjnych, które zasysają wodę a następnie płynie ona do złoża filtracyjnego znajdującego się w filtrze.
Równie ważne jest dodawanie do wody chloru. To działanie ma na celu dezynfekcję basenu oraz usuwanie pleśni, bakterii i drobnoustrojów. Chlor do wody możemy dodawać w podajniku lub w pompie. Ważne jest, by utrzymywał się on na stałym poziomie. Najlepszym rozwiązaniem jest jeśli jego ilość będzie wynosiła od ok. 0,4 do 0,6mg na litr wody.
O wodę w basenie ogrodowym można dbać używając również chemii basenowej. Jest ona alternatywą dla osób, u których chlor powoduje uczulenie. Jej stosowanie polega na takiej samej zasadzie jak stosowanie chloru. Pozwoli ona na utrzymanie naszej wody krystalicznie czystej. Są to chemiczne środki, które doskonale zabijają bakterie dzięki zawartemu w nich aktywnemu tlenowi. Oprócz tego hamują one również rozprzestrzenianie i namnażanie się glonów.
Zobacz nasze inne artykuły o basenach
Kolejną metodą oczyszczania basenu jest ozonowanie wody w basenie. Ozon posiada właściwości utleniające. Oprócz tego jest pierwiastkiem silnie bakteriobójczym. To nowa metoda, która sprawdza się dużo lepiej i szybciej niż chlor.
Istnieją także domowe sposoby na usuwanie zabrudzeń z basenu. Można się ich pozbywać za pomocą zwyczajnej siatki basenowej lub odkurzacza do basenu. Działa on na prostej zasadzie. Pompa znajdująca się w odkurzaczu zasysa wodę wraz z zanieczyszczeniami. Osadzają się one na filtrze, a oczyszczona woda wpływa z powrotem do basenu. Dzięki niemu możemy wyczyścić zarówno powierzchnię wody jak i dno basenu.
Oprócz stosowania wszystkich wymienionych powyżej czynności należy także regularnie sprawdzać poziom pH wody. Aby sporządzić jego pomiar musimy zaopatrzyć się w tester pH. Najczęściej występuje on w formie pasków lakmusowych. Pomiar za ich pomocą polega na zanurzeniu ich w wodzie na kilka sekund. Po upływie tego czasu nasączona część paska zmieni kolor. Aby dowiedzieć się ile wynosi pH należy porównać pasek ze skalą dołączoną przez producenta. Prawidłowo powinno ono wynosić 7,0.
Posiadając dobry zestaw filtrujący możemy filtrować wodę około 5 razy na dobę. Jednak w większości zestawów filtr jest słabszej jakości, a jego wydajność jest zbyt mała. W takim przypadku ten proces powinien odbywać się przez całą dobę. Wodę można przefiltrować w równych odstępach godzinowych lub zostawić ją włączoną na noc. Przez około 9 godzin woda powinna w całości się oczyścić. Tak naprawdę wszystko zależy od wydajności pompy filtrującej oraz filtra basenowego. Dlatego należy sprawdzać moc tych urządzeń przed ich zakupieniem. Nie możemy oczekiwać, że filtr i pompa, które dostaniemy wraz z basenem spełnią nasze oczekiwania, ponieważ nie poradzą one sobie z większą ilością wody.
W takim zestawie zwykle otrzymamy zbyt słaby wkład filtrujący lub pompę, która będzie miała mniejszą wydajność. Aby uzyskać dobry sprzęt, który pozwoli nam rzadziej oczyszczać zbiornik musimy zakupić go sami. Po jaki więc sięgnąć aby nas nie zawiódł i spełnił nasze oczekiwania? Istnieją różne rodzaje filtrów: skimmer, który oczyszcza powierzchnię wody, piaskowy laminowany, który wykonany jest z żywicy oraz włókna szklanego; piaskowy z tworzywa, które głównie wykorzystuje się w basenach ogrodowych oraz kartuszowy, w którym wkład kartuszowy z włókniny pełni funkcję filtra, zaleca się go jednak do oczyszczania mniejszych basenów. Aby proces oczyszczania przebiegał jak należy trzeba odpowiednio dobrać filtr do wydajności pompy oraz wielkości zbiornika. Gdy wybierzemy za dużą pompę będzie ona powodowała, że filtracja będzie miała zbyt małą skuteczność, a przepływ będzie za duży. Natomiast zakup za dużego filtra spowoduje, że pompa nie nadąży ze swoją pracą. Dobrać sprzęt możemy za pomocą wytycznych producenta.
Czas filtrowania wody w basenie zależy od wielkości zbiornika oraz stopnia zanieczyszczenia w nim wody. Jeśli basen jest mały powinna wystarczyć w nim krótka, regularna filtracja. Powinna odbywać się ona co kilka godzin i trwać do momentu uzyskania czystej wody. Nie musimy również używać do tego bardzo zaawansowanych i drogich urządzeń. Natomiast bardziej musimy się wysilić, gdy chcemy zadbać o basen o większej pojemności. Wtedy warto zwrócić uwagę na urządzenia, które mają większą moc, pamiętając jednocześnie o ich odpowiednim dobieraniu. Przy dużej pojemności filtracja będzie trwała dłużej, a jeśli woda w zbiorniku szybko ulega zabrudzeniu potrzebna może być jego ciągła filtracja. W obu przypadkach ważne jest, aby zwrócić uwagę na filtr. Nie może być on zabrudzony, ponieważ słabiej będzie oczyszczał wodę, a oprócz tego może on zostawiać niepożądany osad. Długość filtracji zależy również od stopnia zanieczyszczenia w nim wody. Warto jest klarować wodę po skorzystaniu z basenu, ponieważ, podczas gdy z niego korzystamy, woda się miesza, a wtedy osad rozprowadza się po całym basenie. Jeśli długo nie oczyszczaliśmy wody musimy liczyć się z tym, że w naszym zbiorniku będzie zabrudzona, zielona woda. Wtedy uzdatnianie jej będzie trwało o wiele dłużej. Aby tego uniknąć musimy być systematyczni. Oprócz tego powinniśmy pamiętać, aby regularnie ją chlorować i dezynfekować. To dodatkowo wspomoże utrzymać czystość wody w basenie. Gdy posiadamy basen w ogrodzie warto jest go również przykrywać odgórnie płachtą, aby uniemożliwić dostawanie się do niego zabrudzeń z otoczenia.
Aby utrzymać dobrą jakość wody konieczne będzie codzienne, regularne czyszczenie basenu. Jej czystość utrzymamy gdy będziemy ją regularnie filtrować. Uzyskamy wtedy wodę zdatną do kąpieli bez ryzyka zarażenia się różnymi bakteriami. Jednak oprócz tego powinniśmy również wymieniać wodę w basenie. Basen zewnętrzny wymaga, aby woda w nim była w całości wymieniona raz na 2 lata. Pomocnym narzędziem przy tej czynności będzie spust denny lub pompa zatapialna. Częściowa wymiana wody w basenie ogrodowym powinna odbywać się raz na tydzień. Wymienione powinno być około 5% świeżej wody. Warto również pamiętać, że jeśli basen ogrodowy cały czas stoi na słońcu, w wysokich temperaturach sprzyja to rozwojowi bakterii oraz glonów. Aby temu zapobiegać należy przefiltrować wodę częściej, a najlepiej cały czas. Dodatkowym profilaktycznym i równie ważnym środkiem ochrony wody jest chemia basenowa. Należy ją stosować, aby regulować poziom pH wody. Podczas jej używania warto jest przefiltrować wodę, aby nie zrobiła się ona mętna oraz nie gromadził się na niej osad. Pozwoli to utrzymać krystalicznie czystą wodę.
Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 8 lutego 2022