Każdy, kto decyduje się na otwarcie salonu kosmetycznego zadaje sobie pytanie – jak urządzić salon kosmetyczny? Zadanie to nie jest łatwe, a urządzenie gabinetu kosmetycznego w taki sposób, by był funkcjonalny i elegancki, jest już naprawdę dużym wyzwaniem.
Podczas projektowania należy zwrócić uwagę na wiele aspektów i trudno jest od razu określić, który w naszym przypadku okaże kluczem do sukcesu. Należy zatem przyłożyć się i zaprojektować wnętrze w taki sposób, by od razu po wejściu do salonu klienci odczuwali ulgę i wewnętrzny spokój.
Z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić salon kosmetyczny od A do Z, jakie meble warto wybrać, a także jak urządzić salon kosmetyczny i jakie oświetlenie do salonu kosmetycznego najlepiej wybrać.
Decydując się na otwarcie salonu kosmetycznego, warto na samym początku zastanowić się, jakie usługi będą w nim oferowane. Czy skupiać się będziesz głównie na manicure, makijażu, a może zabiegach SPA? Od tego głównie zależy, jak powinien wyglądać rozkład pomieszczeń i urządzeń w Twoim gabinecie kosmetycznym.
Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.
145.76 zł
Zobacz produktJeśli wiesz już, jakie usługi będziesz głównie świadczyć, musisz przeanalizować, jakie środowisko im towarzyszy. Większość salonów kosmetycznych jest miejscem nastawionym głównie na relaks, jednak w niektórych przypadkach medyczne podejście do tematu będzie dobrym rozwiązaniem.
Po odpowiedzeniu sobie na te dwa pytania możesz przejść do doboru wyposażenia. Odpowiedni sprzęt może sprawić, że Twój własny salon kosmetyczny będzie prezentował się bardziej profesjonalnie, a jest to bardzo ważny aspekt, szczególnie w przypadku nowych klientów. Dodatkowo prawidłowo dobrany sprzęt pozwala zaoszczędzić sporo gotówki, a w przyszłości umożliwia rozwinięcie zakresu świadczonych usług.
Sprawdź nasze inne artykuły o obiektach Beauty
Salon kosmetyczny jest miejscem, w którym klientka powinna czuć się ważna, a także bez problemu mogła się wyciszyć. Wskazane jest zatem podzielenie lokalu na strefy, które to umożliwią.
W każdym gabinecie kosmetycznym powinny znaleźć się:
Oczywiście, można dodać więcej stref lub pomieszczeń, jednak te trzy sprawią, że klienci bez problemu się w nim odnajdą i wyciszą.
Pozostałe pomieszczenia powinny być dostosowane do zabiegów, jakie są w nich wykonywane. Nieco inaczej powinien wyglądać gabinet fryzjerski, a inaczej salon kosmetyczki.
Jeśli wynajmowany lokal nie jest zbyt duży, a zakres świadczonych usług jest szeroki, możesz pomyśleć o połączeniu kilku pomieszczeń. Możesz np. połączyć gabinet kosmetyczny, manicure i fryzjerski wydzielając poszczególne sekcje. Nie łącz jednak stanowisk do masażu i pedicure. Klienci podczas tego typu zabiegów potrzebują spokoju i bezpieczeństwa, które trudno osiągnąć w pomieszczeniach łączonych.
Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.
Odpowiednio dobrane meble wpływają nie tylko na estetykę salonu, ale również na jego funkcjonalność. Sofa, wieszaki i kwiaty w poczekalni dodają wnętrzu domowego charakteru, ale i luksusu, który w pewnym stopniu jest tu pożądany. Klient od razu po wejściu dzięki nim czuje się przytulnie i bezpiecznie, a w przypadku gabinetu kosmetycznego jest to niemalże wymagane.
Aranżując poczekalnię i przedpokój w salonie kosmetycznym, należy zwrócić szczególną uwagę również na materiały i stosowane kolory. Bardzo dobrze sprawdzają się tu nowoczesne rozwiązania, ciemne barwy i drewniane elementy, które podświadomie informują klientów o wysokiej jakości i komforcie.
W przypadku poszczególnych gabinetów sprawa wygląda nieco inaczej. Miejsce pracy musi być jasne, przytulne i sterylne, a więc nie warto, jest stosować tu ciemnych kolorów (chyba że w przypadku gabinetu do masażu). O wiele lepiej jest postawić na białe błyszczące meble, które kojarzą się z czystością i nowoczesnością. Jest to proste rozwiązanie, dzięki któremu salon nabierze głębi, a także będzie sprawiać wrażenie bardziej profesjonalnego miejsca pracy.
Kupując meble do salonu kosmetycznego, powinno się również zwrócić uwagę na ich rodzaj. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie mebli na oraz pod którymi nie może gromadzić się kurz. Stosując je, oszczędzamy sporo czasu i nerwów na sprzątaniu trudno dostępnych miejsc. Koniecznie należy się również zaopatrzyć w kilka szafek na kółkach, które zawsze można mieć pod ręką.
Jeśli zaś chodzi o jakość mebli, to na pewno nie wolno stawiać na taniznę. Szafki powinny być dopasowane do potrzeb specjalisty, a także być wykonane z materiałów, które nie nasiąkają wodą. Dodatkowo powierzchnie powinny być odporne na niektóre substancje i chemikalia, które mogą znacznie wpłynąć na wygląd mebli.
Urządzając gabinet kosmetyczny, nie można również zapomnieć o stolikach i pomocnikach kosmetycznych. Umożliwiają one organizację pracy, a także zapewniają niezbędny porządek w gabinecie. Wybierając te dwa meble, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na stoliki szklane i metalowe, które dobrze wyglądają i zapewniają niezbędną wytrzymałość.
Najważniejszym meblem zarówno dla klienta jak i pracownika jest fotel kosmetyczny. Jego wygoda użytkowania i możliwości sprawiają, że klienci przez długi czas mogą w nim siedzieć wygodnie, a my możemy bez problemów przeprowadzać zabiegi na twarz czy włosy.
Wybierając fotel do salonu kosmetycznego, warto zwrócić uwagę na jego ergonomię. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest tu fotel elektryczny, który pozwala w niemal każdej płaszczyźnie dopasowywać położenie klienta. Dzięki temu podczas całodniowej pracy można uniknąć bólów pleców lub kończyn, które są popularne w tej branży.
Innym rodzajem są fotele hydrauliczne, które umożliwiają regulacje w nieco mniejszym zakresie przy pomocy mechanizmu ciśnieniowego. Są to zdecydowanie tańsze fotele, które dobrze sprawdzą się w przypadku osób z ograniczonym budżetem.
Oświetlenie jest elementem, które w niemal każdym pomieszczeniu może sporo zmienić. Dobór odpowiednich żarówek czy opraw LED jest niezbędne, gdy chcemy stworzyć zaskakujące i przyciągające uwagę wnętrze. Tak samo jest w przypadku salonu kosmetycznego.
Projektując oświetlenie w salonie kosmetycznym, można bardzo szybko się zgubić. Znaleźć tu można bowiem niemal każdy typ oświetlenia. Panele LED, lampy wiszące, lampy sufitowe, oświetlenie szynowe, niemal wszystko, o czym pomyślisz w zakresie oświetlenia, może znaleźć się w salonie kosmetycznym.
Recepcja powinna być miejscem, w którym klientki mogą się zrelaksować i poczytać prasę o kobiecej tematyce. Światło powinno być zatem zaprojektowane w taki sposób, by panująca atmosfera była przyjemna, ale również umożliwiała bezproblemową pracę recepcjonistki. Dobrym rozwiązaniem jest tu instalacja dużego żyrandola, który będzie zwracał uwagę i przykuwał wzrok wchodzących osób.
W przypadku poszczególnych gabinetów kosmetycznych sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj oświetlenie powinno być maksymalnie funkcjonalne. Lampy powinny generować światło naturalne lub chłodne białe, które sprawia, że łatwiej jest się skupić, a człowiek jest żywszy.
To, co na pewno powinno się znaleźć w gabinetach zabiegowych, to:
Dobierając poszczególne elementy, pamiętaj, że lampy mają wspierać, a nie utrudniać pracę. Nie warto zatem umieszczać lampy stojącej, przez którą poruszanie się pomiędzy stanowiskami będzie utrudnione. O wiele lepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest zakup odpowiednio dopasowanej lampy stołowej, która nie zajmuje tak wiele miejsca, a spełnia podobne funkcje.
Na tym etapie powinieneś już wiedzieć, w jaki sposób urządzić salon kosmetyczny, jak dobrać odpowiednie oświetlenie i jakie meble warto stosować. Jeśli jednak to dla Ciebie za mało, przygotowaliśmy również listę dodatkowych elementów, które dopełnią Twój projekt salonu kosmetycznego.
Nie zapomnij również o projekcie technologicznym dla Sanepidu. Powinien on przedstawiać wyposażenie i sprzęt niezbędny do utrzymania higieny, a także dezynfekcji w pomieszczeniach.
Jak widzisz, urządzenie salonu kosmetycznego, to zadanie całkiem skomplikowane. Nie jest łatwo stworzyć spójne wnętrze, które spełni wszystkie standardy i na które klienci zareagują słowem WOW!. Jest to jednak niezbędny krok, gdy chcemy stworzyć dobrze prosperujący salon urody.
Warto jest zatem poświęcić nieco więcej czasu i dopracować każdy element wyposażenia w taki sposób, by klienci, słysząc „dobry salon kosmetyczny”, mieli od razu na myśli Twój gabinet.
Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 29 listopada 2021