search-icon
Spis treści

Jak otworzyć salon medycyny estetycznej – Poradnik krok po kroku

Coraz mniejsza inwazyjność i coraz większa skuteczność zabiegów medycyny estetycznej sprawia, że liczba nią zainteresowanych osób wciąż rośnie. Zarówno Panie, jak i Panowie coraz chętniej korzystają z zabiegów upiększających, których zadaniem jest redukcja mankamentów urody lub poprawa naszych atutów. Z biznesowego punktu widzenia, zwiększające się zapotrzebowanie może okazać się najlepszym momentem do rozpoczęcia własnej działalności. Stworzenie pełnoprawnego salonu medycyny estetycznej nie jest jednak prostym zadaniem. Należy od A do Z zaplanować każdy etap, aby nasza działalność przynosiła długotrwały i wysoki zysk.

Oświetlenie salonu medycyny estetycznej

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat otwierania salonu kosmetycznego, przeczytaj dalszą część artykułu, w której przedstawiliśmy:

 • koszty związane z otwarciem gabinetu medycyny kosmetycznej,
 • kroki, jakie należy podjąć, aby otworzyć własny gabinet,
 • jednostki, które mogą otworzyć własny salon,
 • aspekty, o których warto pamiętać podczas otwierania własnego salonu kosmetycznego.

Ile kosztuje otwarcie gabinetu medycyny estetycznej?

Otwarcie własnego gabinetu medycyny estetycznej kosztuje od 150 do nawet 500 tys. złotych. Wszystko zależy od lokalizacji, zakresu usług, które chcesz świadczyć oraz jakości sprzętu, którego będziesz używać w poszczególnych gabinetach.

Niewielki salon medycyny estetycznej w małym mieście lub na przedmieściach będzie kosztować oczywiście najmniej. Jeśli jednak planujesz otworzyć placówkę w centrum dużego miasta, świadczyć szeroki zakres usług, a także planujesz w przyszłości rozwinąć działalność o dodatkowe zabiegi, wtedy koszty będą naprawdę wysokie.

Jak otworzyć salon medycyny estetycznej

Sam zakup lokalu w niektórych przypadkach może wynieść prawie połowę całej inwestycji. Warto się jednak zastanowić nad wynajmem, a dopiero po pewnym czasie myśleć o zakupie lokalu na własność.

Wyposażenie może kosztować od kilkudziesięciu do nawet 150-200 tys. złotych. Podstawowe urządzenia, które na początek w zupełności Ci wystarczą, będą kosztować ok. 40-70 tys. złotych.

Nie możesz również zapomnieć o preparatach, kosmetykach i wszystkim tym, co będzie się zużywać w Twoim salonie. Wiele osób nie bierze tego pod uwagę, ponieważ wydaje się im, że nie wygeneruje to dużych kosztów, co jest dużym błędem. Dobrej jakości preparaty to koszt nawet do 10 tys. złotych.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Jak otworzyć salon medycyny estetycznej?

W gabinetach medycyny estetycznej przeprowadza się zabiegi, podczas których naruszane są tkanki ciągłe naszego ciała. Obiekty tego typu podlegają więc pod zasady i rozporządzenia dotyczące prowadzenia działalności leczniczej. Są one dość skomplikowane, jednak to, na czym powinieneś się skupić, zostanie przedstawione w dalszej części tekstu.

Salon medycyny estetycznej

Jeżeli planujesz otwarcie własnej działalności i masz pomysł na biznes związany z medycyną estetyczną, zapoznaj się z poniższą listą kroków, które ułatwią Ci otwarcie salonu medycyny estetycznej.

 1. Stwórz przemyślany biznesplan.

Nigdy nie pomijaj tego kroku. Wielu osobom wydaje się, że działając wyłącznie na podstawie aktualnej sytuacji i instynktu, będą w stanie osiągnąć sukces. Nic bardziej mylnego. Dobry biznesplan będzie Twoim przewodnikiem, który jest niezastąpiony podczas trudnych wyborów i momentów.

 1. Znajdź lokal pod swój biznes.

W tym miejscu będziesz musiał się zatrzymać. Znalezienie idealnego lokalu jest niemal niemożliwe. Praktycznie zawsze będziesz musiał z czegoś zrezygnować na rzecz czegoś innego. To, co na pewno powinno znajdować się w Twoim lokalu to:

 • nieprzechodnie pomieszczenia do świadczenia usług medycznych,
 • pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla personelu i klientów,
 • sale zabiegowe z dostępem do bieżącej wody,
 • sterylne miejsce do przechowywania preparatów kosmetycznych, środków czystości, bielizny,
 • miejsce do składowania odpadów oraz sterylizacji narzędzi,
 • poczekalnia z szatnią dla pacjentów.

Oprócz tego lokal powinien być zlokalizowany w oddzielnym budynku lub wyodrębnionym zespole budynków.

 1. Załatw wszystkie formalności.

W tym miejscu masz dwie drogi do wyboru. Otwarcie gabinetu pod własną marką lub w ramach umowy franczyzowej. Obie z tych dróg mają swoje wady i zalety. Musisz zdecydować, która będzie w Twoim przypadku lepsza.

Musisz również założyć własną działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Urzędzie Gminy lub Miasta. Zanim uruchomisz gabinet kosmetyczny, musisz również zdobyć pozytywną opinię Sanepidu o wynajętym lub zakupionym lokalu. Możesz również wystartować o refundację części oferowanych zabiegów.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
 1. Wyposaż gabinet kosmetyczny.

Doświadczenie i umiejętności specjalistów są tak naprawdę najważniejsze. Jednak klienci, widząc przestarzały lub mało profesjonalny sprzęt, niechętnie będą odwiedzać nasz lokal. Warto więc postawić na nowoczesny sprzęt, który na każdym etapie będzie wspomagać naszą pracę. Od jakości sprzętu zależy bowiem skuteczność zabiegów i bezpieczeństwo klientów.

 1. Zatrudnij kadrę pracowniczą.

Jeśli chcesz, by Twój gabinet szybko się rozwinął, będziesz zmuszony zatrudnić dodatkowych pracowników. Bez nich ilość wykonywanych zabiegów jest mocno ograniczona, a dodatkowa osoba z pasją naprawdę się przydaje.

To już wszystko, co powinieneś zrobić, żeby otworzyć własny gabinet kosmetyki medycznej. Jak widzisz, na papierze całość wygląda w miarę prosto. Rzeczywistość jest jednak bardziej brutalna i nie bój się, gdy na każdym kroku napotkasz jakieś przeszkody.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNA

159.25 zł

Zobacz produkt
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIX

145.76 zł

Zobacz produkt

Kto może otworzyć salon medycyny estetycznej?

Działalność związana z medycyną estetyczną wbrew pozorom nie wymaga ani umiejętności, ani uprawnień, czy wykształcenia medycznego. Żeby założyć własny gabinet kosmetyki medycznej, nie trzeba również posiadać żadnej wiedzy z tego zakresu. Należy jednak posiadać wykwalifikowaną kadrę, która będzie posiadać odpowiednie pozwolenia do wykonywania poszczególnych zabiegów.

Gabinet medycyny estetycznej

Tak więc w skrócie, klinikę otworzyć może każdy, komu wydaje się, że posiada smykałkę do biznesu, jednak zabiegi muszą przeprowadzać przeszkoleni specjaliści.

Na co warto zwrócić uwagę, otwierając własny gabinet medycyny estetycznej?

Przede wszystkim należy do wszystkiego podchodzić ze spokojem. Prowadzenie biznesu jest wymagające i niezmiernie stresujące, przez co wielu przedsiębiorców szybko bankrutuje. W trudnych chwilach należy dokładnie analizować, przez co znaleźliśmy się w danym miejscu i krok po kroku rozwiązywać problemy.

Sprawdź nasze inne artykuły o obiektach Beauty

Wybierając wyposażenie, warto postawić jedynie na sprawdzone marki. Niejednokrotnie można spotkać się z firmami, które szukały oszczędności na sprzęcie, przez co, za jakiś czas zmuszone były zapłacić o wiele więcej. Wysokiej jakości urządzenia to nie tylko pewność wykonywanych zabiegów, ale również gwarancja ich trwałości.

Ile kosztuje gabinet medycyny estetycznej

Pamiętaj również o reklamie. Salony kosmetyczne muszą być odpowiednio rozreklamowane i muszą oferować coś, czego klienci nie znajdą nigdzie indziej. Wyłącznie wtedy zachęcisz klientów innych klinik do przyjścia do Ciebie.

To już wszystko, co chcieliśmy Ci przekazać na temat gabinetów estetyki kosmetycznej. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skorzystaj z sekcji komentarzy. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Ile zarabia gabinet medycyny estetycznej?

Ile tak naprawdę można zarobić, prowadząc gabinet medycyny estetycznej? Wszystko uzależnione jest od lokalizacji, konkurencji i rozpoznawalności. Początki bywają trudne i uzależnione są od ilości klientów. Mogą wahać się w przedziale od 7000 netto do nawet 12000 netto w przypadku większych miejscowości minimum 30 000 mieszkańców.

Jak urządzić gabinet medycyny estetycznej?

Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć i jak urządzić gabinet medycyny estetycznej. Podstawą w wyposażeniu jest fotel zabiegowy, oprócz tego urządzenia do peelingu kawitacyjnego i mikro dermabrazji. Dobrze jest jak, na stanie znajdziemy, urządzenie do peelingu wodorowego czy lasery diodowe. Ważne są też urządzenia do ujędrniania skóry. Czy odpowiednia lampa medyczna. 

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 16 maja 2022