search-icon
Spis treści

Co warto wiedzieć o roletach plisowanych?

Wybór osłony na okna jest jednym z bardzo ważnych szczegółów aranżacji wnętrza. Osłona jest niezbędna, aby chronić wnętrze domu przed nadmiarem słońca i nagrzaniem. Wysokie temperatury latem potrafią być bardzo dokuczliwe, więc w domu każdy chce czuć się komfortowo. Mogą w tym pomóc rolety plisowane. Rolety plisowane, czy też plisy, to jedno z najpopularniejszych rozwiązań jeśli chodzi o osłony okienne. Jednak wybór odpowiednich rolet do każdego pomieszczenia wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy. Oto, co warto wiedzieć o roletach plisowanych, aby wybrać takie, które będą należycie spełniały swoje zadanie.

Co warto wiedzieć o roletach plisowanych

Co warto wiedzieć o roletach plisowanych

Czym są rolety plisowane?

Rolety plisowane to osłony, które nie tylko chronią przed nadmiarem słońca i ciepła, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Są ciekawym dopełnieniem dla wnętrza. Ich ogromną zaletą jest możliwość dopasowania do każdego okna, nawet o niestandardowych kształtach, jak okrągłe czy łukowe. Rolety plisowane można rozwijać i zwijać zarówno od dołu, jak i od góry. Ponadto posiadają mechanizm samohamujący, który umożliwia rozwinięcie do konkretnej wysokości. Do zalet można także zaliczyć małe gabaryty i duży wybór materiałów. Niestety nie nadają się do miejsc stale wilgotnych oraz do montażu blisko szyb, na których skrapla się woda. W dodatku nie jest to rozwiązanie dla osób zapominalskich, ponieważ długotrwałe rozwinięcie może prowadzić do odkształceń.

Z czego składają się rolety plisowane?

Rolety plisowane zbudowane są z materiału rozpiętego między prowadnicami i połączonego z nimi za pomocą taśm napinających. Dzianina podczas produkcji układana jest w plisy, w które się później zwija, niczym w harmonijkę. Ponadto posiadają mechanizm umożliwiając rozwijanie i zwijanie od dołu i od góry. Istnieją różne rodzaje rolet plisowanych. Można je podzielić m.in. ze względu na zastosowany materiał. Może on nie zaciemniać wnętrza, przyciemniać je lub zaciemniać całkowicie w przypadku dzianiny typu blackout. Bardzo ciekawym rodzajem plis są rolety dzień i noc, składające się z pasów materiału przepuszczającego światło i zaciemniającego ułożonych naprzemiennie. To idealne rozwiązanie kompromisowe – lekkie przyciemnienie w dzień, a w nocy zabezpieczenie przed światłami z zewnątrz, np. ulicznych latarni.

Gdzie najlepiej montować rolety plisowane?

Rolety plisowane można zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu – nawet w łazience czy kuchni, ale należy pamiętać, że nie są wodoodporne i nie sprawdzą się na oknach znajdujących się tuż przy źródłach wilgoci. Idealne będą za to na dużych oknach i przeszkleniach balkonowych czy tarasowych. Z powodzeniem można je też montować na oknach dachowych. Warto je wykorzystać we wnętrzach w stylu nowoczesnym czy modernistycznym.

Podsumowanie

Rolety plisowane są świetną alternatywą dla żaluzji i innych rodzajów rolet. Są łatwe do zamontowania i obsługi, więc nadają się dla każdego. Mnogość rodzajów i kolorów materiałów sprawia, że zaprezentują się wyjątkowo w każdym pomieszczeniu.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 6 kwietnia 2023